Lock – ABUS Granit Super Extreme 2500/165HB230 USH2500
U type, 230 mm x 102 mm, 28 mm diameter, security level – 15+/15
Out of stock
Out of stock
This product is currently sold out.
No worries! Enter your email, and we'll let you know as soon as it's back in stock.
SKU: A106 Categories: , , Brand:
CORDLESS ANGLE GRINDERS BITE ON GRANITE HERE
hardened steel.
Technologies
• 31×28 mm thick shackle with integrated hardened square steel core and plastic coating
special wolfram carbide material compound
• Double locking of the shackle in the lock body
• ABUS XPlusTM cylinder for extremely high protection against manipulation, e.g. picking
• Two keys included in the scope of delivery
• ABUS Code Card for spare and replacement keys
• Flexible and firm holder fixation with coated metal fixing straps
Operation and use
• Recommended for securing high-value two-wheelers (bicycle, e-bike, cargo bike, etc.)
• Very good protection for high theft risk
• Specially developed against brutal attack methods with an cordless angle grinder
Technical data – GRANITTM Super Extreme 2500/165HB230 + bracket USH2500
Height: 230 mm
Locking type: key
Weight: 2470 g
Width: 102 mm
Alarm function: No
Color of facets: black
Diameter: 28 mm